Jan Modrák: Osobní deník (nejen) o videohrách

Všeobecné | Čtvrtek 07.06.2012, 19:31

Poprvé v Arcade herně

Je to ostuda, ale poprvé jsem se do retro herny v Unhošti dostal až minulý víkend, zhruba rok po jejím otevření. Strávil jsem tam skvělé odpoledne a velmi vřele návštěvu doporučuju každému, kdo si automaty pamatuje z maringotek i odjinud. A koneckonců i těm, kdo netuší, která bije (při mé návštěvě tam byly děti, hodně mladí lidé a trochu překvapivě taky řada dívek - viz foto u Galagy). Herna je sice kousek za Prahou (nicméně v dosahu MHD), ale jinak je šikovně situovaná poblíž soukromého hradu, takže se tam dají podnikat rodinné/partnerské výlety pod záminkou kulturního vyžití ;-). Nebudu popisovat zřejmé a dávno medializované věci a vyhnu se i malichernostem (nefunkční tlačítko u Rolling Thunder atd.;), místo toho se zaměřím na to, jak by šlo projekt vylepšit konstruktivními připomínkami.

1. Výběr automatů je poměrně rozmanitý, zjevná je snaha o shánění originálních (dedicated) coin-opů, což je úctyhodné zejména u nejstarších modelů z konce 70. a začátku 80. let. Tahle muzeální část je fantastická, hlavně v pozdější éře od druhé poloviny 80. let je tu ale dost balastu a nezajímavých her. Je to jistě věc názoru, ale na místě provozovatelů bych se víc zaměřil na zásadní tituly a rovněž na tituly, které byly v maringotkové éře u nás velmi rozšířené a mají tedy nostalgický význam pro české pamětníky. Prakticky v žádné pouťové herně nechyběl třeba chybí Moon Patrol, Track & Field, Bomb Jack nebo World Cup '90. Z kategorie zásadních her tu zase postrádám třeba chybějící Pac-Man, Frogger, Tetris nebo Spy Hunter. Vše je hodně subjektivní, uznávám, ale na výběru je třeba ještě zapracovat.

2. Subjektivita obliby automatů je opravdu značná, a tak mě napadlo - co takhle nabízet službu osobního výběru? Vyhradit několik jamma automatů (neboli univerzálních kabinetů), skladovat jednotlivé herní desky a na požádání a třeba i za drobný poplatek zájemci "nasadit" jeho oblíbený titul. Není to tak náročné na prostor a věřím, že provozovatelé spoustu her na jamma boardech beztak mají. Já sám mimochodem do herny jel hlavně kvůli Double Dragonu (dohrál jsem si ho hned dvakrát) a kvůli Shadow Dancerovi (abych zklamaně zjistil, že tam je v Mega Tech, tedy Mega Drive verzi). Věřím, že by možnost vlastního výběru přilákala řadu nových zájemců. Nelze uspokojit každého, ale sám mám určitě přes deset (mnohdy nijak vzácných, viz třeba ten Moon Patrol a Track & ield) her, kvůli kterým bych si klidně přijel a nějaké drobné připlatil. A pokud majitelé zjistí, že je o ně zájem, nasadí je do běžného provozu.

3. Hi-Score. Zaznamenal jsem, že se tu čas od času pořádají víkendové turnaje, ale tohle místo si přímo žádá síň slávy! Neznám přesně technické omezení, chápu, že se na noc automaty vypínají a ne všechny mají paměť, ale bylo by naprosto úžasné, kdybych vytvořil rekord v Ms. Pac-Man a prostřednictvím obsluhy (která tam beztak stále korzuje) ho dostal na nějaký seznam na nástěnce (a nejlépe i online). Stačí se inspirovat na Emuxu - vůbec netoužím po nějakých cenách, tady jde jen o čest! A má to smysl i z komerčního hlediska, jakmile se dozvím, že mě někdo překonal, hodně rychle přijedu a vynasnažím se zase dostat na špici. Mimochodem, když jsem před pár dny četl na Lupě článek o start-upu Gameful, okamžitě jsem si vzpomněl na Arcade Hry a říkal jsem si, že by se tam nějaká šikovná gamifikace skvěle hodila.

Pokud se tyhle nápady dostanou k majitelům, doufám, že je vezmou jako konstruktivní inspiraci. Projekt je to nesmírně unikátní a majitelé si zaslouží velkou poklonu a respekt. Bez ohledu na to, co jsem napsal: jeďte tam. Nejlépe hned příští víkend!