Jan Modrák: Osobní deník (nejen) o videohrách

Všeobecné | Neděle 17.03.2013, 20:25

iOS tip: Ridiculous Fishing

App Store je přes veškerou svojí zahlcenost stále úžasnou příležitosti pro malé týmy nebo dokonce jednotlivce, kteří mohou svojí hru dostat k milionům hráčů, zbohatnout a uspět tak v konkurenci velkých korporací. Díky relativní jednoduchosti vývoje to ale současně znamená, že tu jsou nakvartírovaní také různí vykukové a podvodníčci, kteří se nerozpakují nejen inspirovat, ale doslova vykrádat cizí herní koncepty včetně designu a grafiky. Může jít i o poměrně těžko prokazatelný čin (viz slavné Tiny Wings, které se "shlédlo" v jednom projektu z Global Game Jamu) a pravdou je, že je občas dost obtížné stanovit přesnou hranici mezi inspirací a nemorální zlodějnou. Je třeba 247 Missiles od Cinemaxu vykrádačkou Missile Command? Inu, zjevně to není originální design, ale krádeží bych to nenazýval. I takové případy přitom existují a není jich vůbec málo.

Podobná věc se stala nizozemskému studiu Vlambeer. Možná znáte jejich Super Crate Box, ale dávno předtím, ještě v roce 2010, vytvořili jednoduchou flashovku Radical Fishing, ve které docela originálním způsobem rybaříte. Nejprve ovládáte klesající háček, snažíte se vyhýbat rybám a dostat se do co možná největší hloubky. Při cestě nahoru pak na háček naopak ryby nabalujete, načež je nakonec ve vzduchu všechny vystřílíte. Postupně si vylepšujete nářadíčko, klesáte do větších hloubek a chytáte větší ryby. Je to jednoduché, je to casualovité, je to rozmanité a perfektně se to hodí na telefony a tablety. Flashovky si ale všimli v Gamenauts a rychle udělali naprosto totožnou hru pod názvem Ninja Fishing. A dost na ní rejžují. Fakt dost.

Vlambeer to asi dost štvalo, nějaký čas možná brečeli do polštáře (vše si přečtěte ve fascinujícím článku na Gamasutře), ale pak mávli rukou a s vervou se pustili do iOS verze, kterou koneckonců začali dělat už před lety. Ridiculous Fishing teď konečně vyšlo (na rozdíl od Ninja Fishing jde o premium hru, ač si RPG koncept dokupování předmětů o freemium model přímo říká) a nejsem zdaleka sám, komu se líbí. Edge dal 9/10, chválili i na PA Reportu nebo Wired a podle souhrnného článku na GI.biz jde zatím o nejlépe hodnocenou hru tohoto roku. Je to triviální koncept, na kterém by se dal vyučovat herní design. Je chytlavý, srozumitelný a současně rozmanitý, postupně vás seznamuje s novými nápady (motorová pila:), o stylovém zpracování a humoru nemluvě (viz skvělá parodie na Twitter, víc neprozradím).

Hru stahujte na App Store (stojí $2.99), k dispozici je také skvělý soundtrack.

e1363544453095011