Jan Modrák: Osobní deník (nejen) o videohrách

PC | Neděle 02.01.2005, 00:47

Best of 2004 podruhé - Indie hry

Kromě včera zmíněných nejlepších her uplynulého roku se musím alespoň stručně zmínit o jedné "události", která pro mne do určité míry symbolizuje rok 2004. Nezávislé hry. Ty sice existují odnepaměti (dříve se jim říkalo "shareware", dnes se vžilo označení "indie games"), po několikaletém ústupu ze scény však letos začaly znovu zřetelně vystrkovat růžky - částečně snad díky rozvoji internetových platebních systémů, které umožňují skutečně pohodlný a bezpečný prodej přes internet, částečně i díky razantnímu nástupu specializovaných serverů typu GameHouse nebo GarageGames, které tvůrcům nezávislých her slouží jako výkladní skříň. O stále se zvyšujícím zájmu široké veřejnosti o hry jako takové ani nemluvě - řada z nezávislých her je ostatně cílená právě na příležitostné hráče.

 

Před lety jsem pozorně sledoval produkty Apogee a dokonce si koupil plnou verzi jedné nebo dvou jejich sharewarových her (v ČR je zastupoval Jimaz a byli tam tehdy hodně překvapení, že si 16-letý kluk přišel koupit hru), teď mám ale situaci mnohem snazší - cokoliv si lze velmi pohodlně koupit přes internet. Tak tedy, zde jsou tituly, které mne v loňském roce (podotýkám, že ne všechny skutečně vyšly v roce 2004) z nezávislé scény upoutaly nejvíce a které bez nejmenších pochyb stojí za zpravidla 20 dolarů, které jsou žádány za plnou verzi. Je to výrazně zestručněný seznam her, které mne subjektivně oslovily nejvíce. Kvalitních indie projektů jsem našel daleko více a chcete-li obšírnější servis s větším počtem doporučených her různých žánrů, znovu doporučuji můj článek v aktuálním Score. Tématu se budu věnovat i nadále a v případě kvalitní hry se o ní určitě zmíním.

Bilancování loňského roku bych na úplný závěr rád zakončil jedním off-topic linkem. Přečtete si poslední Čtvrtek Jana Rejžka z Lidových novin, aneb Letmý přelet nad letošními událostmi v naší kotlině. Ne že bych souhlasil úplně se vším, ale v podstatě to je trefné. A vtipné.