Jan Modrák: Osobní deník (nejen) o videohrách

Všeobecné | Pondělí 21.03.2005, 16:38

Game Page na koberečku

Nedávno se v redakci natáčela krátká reportáž do pořadu Game Page a mezi řečí padla ze strany produkce nenápadná zmínka o potížích kvůli jakési stížnosti. Na stránkách Rady České televize lze ze zápisů z jednání dohledat, že si skutečně jakýsi Jan Bárta na pořad postěžoval dopisem z 14. ledna, který byl poté postoupen k vyjádření generálnímu ředitele České televize. Posléze pak bylo rozhodnuto, že se panu Bártovi také podle návrhu generálního ředitele odpoví. To je zatím vše, konkrétní způsob jakým s dopisem Rada ČT naložila zřejmě bude možné dohledat ve zvukových přenosech z jednání, které jsou na zmíněném webu také k dispozici, ale ty jsou tak nepřehledné, že už se jimi věru nehodlám prohrabovat (jen náhodou jsem tam ovšem narazil na zmínku o stížnosti na stejný pořad z pera někoho jiného - ta ale v zápisu z jednání není, snad jde tedy o omyl). Úryvek z dopisu pana Bárty se ovšem dostal i na diskuzní fóra k pořadu Game Page (mimochodem, zajímavá je i zdejší zmínka, že se připravuje online vysílání Game Page). Zde jej přetiskuji:

 "Píši Vám proto, že jsem po shlédnutí zmíněného pořadu došel k přesvědčení, že je zde porušován zákon o veřejnoprávní televizi, zákon o reklamě, ale především jde o zřejmé porušování trestního zákoníku ČR, neboť v tomto pořadu nepochybně dochází k ohrožování mravní výchovy mládeže propagací nejhrubšího násilí navíc masově prostřednictvím veřejnoprávní televize. Po shlédnutí zmíněného pořadu jsem se hlouběji zajímal o jeho obsahovou náplň v minulosti a ke svému naprostému zděšení jsem například zjistil, že hned v několika říjnových vydáních z loňského roku byla propagována hra Hitman, ve které je hráč nájemným vrahem s úkolem za peníze zavraždit nejrůznějšími způsoby své oběti!!! Dámy a pánové, obracím se na Vás jako na orgán, který má možnost, ale i povinnost po mém oznámení zasáhnout a zabránit další propagaci této úpadkové, nemorální a vysoce škodlivé zábavy. Věřím, že trestní oznámení, které vážně zvažuji, nebudu muset podat, protože využijete svých kompetencí k tomu, aby televize veřejné služby nebyla dále zneužívána lidmi ( z mého subjektivního pohledu s psychopatickou poruchou osobnosti) k tomu, vsugerovat nejmladší generaci myšlenku, že lidský život je bezcenný, zabíjet je normální a učí je dokonce za peníze někoho o život připravit."

Nechci se příliš vyjadřovat k samotnému pořadu Game Page a neuslyšíte ode mne co si o něm myslím - rád bych se na svém blogu vyhnul jakýmkoliv tendenčním příspěvkům nebo i těm, které by za ně mohly být považovány (asi se tomu úplně nevyhnu, ale můžu se o to alespoň snažit), nicméně zřejmě nikoho nepřekvapí, že se mi nelíbí. Jenže to ještě neznamená, že bych pořádal demonstrace za jeho zrušení. Je to jediný český pořad o hrách a to je mnohem lepší, než kdyby tu nebyl žádný. Pokud jde o dopis, patrně ho psal klasický potížista (v diskuzi je zmíněno, že stížnost zaslal doktor ze Středních Čech) a o škodlivosti her a jejich "úpadkovosti" si všichni jistě myslíme své, ale na druhou stranu - proč v pořadu určeném pro mládež a vysílaném o víkendovém dopoledni na veřejnoprávní televizi recenzovat/propagovat hru, která je určena hráčům od 18 let? Nemá pan doktor náhodou tak trochu pravdu? Neznám obsah odpovědi pana generálního, ale doufám, že nejhorší možné řešení bude, že z pořadu zmizí násilné hry, nebo alespoň záběry se strunou na krku. Což by ostatně bylo podle mého názoru rozumné. Proč dráždit hada bosou nohou?