Archiv Quake-CZ


Budování serveru Quake-CZ jsem zasvětil téměř čtyři roky svého života a když jsem jeho provoz v polovině roku 2000 ukončil, přišel jsem o kus sebe samotného. Ale svět se mění, já se změnil a jinak to asi tehdy nešlo. Tak jako si lidé rádi prohlížejí fotografie z dětství, tak jsem si já čas od času prohlížel archiv Quake-CZ, který mi vězel na disku a který také střídavě fungoval a nefungoval na své původní adrese, www.quake.cz. Když jsem se tedy někdy v červnu roku 2004 rozhodl spustit svůj nový internetový projekt „pro radost“, osobní deník s názvem Play Forever, bylo jen otázkou času, kdy mne napadne sem jako doplněk nových informací umístit i tento archiv.

A tak se stalo. Věřím že bude pro řadu z vás, kteří jste tehdy Quake-CZ četli, stejně zajímavou vzpomínkou jakou je pro mne. Zároveň jsem přesvědčen, že může být poutavým zdrojem informací z éry let 1996-2000 i pro ty, kdo o tomto serveru nikdy neslyšeli. Nemyslím, že by tehdy nějaká česká stránka sledovala dění na 3D akční scéně (a nejen na ní) s takovou pečlivostí jako Quake-CZ. V archivu najdete nejen velmi často aktualizovaný servis novinek, ale také řadu recenzí i návodů na „dobové“ hry, vzpomínku na hry, které už tehdy byly staré a třeba i nechtěně vtipná preview her, která od té doby dávno vyšly (a ukázalo se, že nebyly zdaleka tak dobré, jak se čekalo). A nebo ještě vtipnější preview na hru, která ani za sedm let ještě nedokázala vyjít (hádejte sami). Než vás ale pustím na výlet za historií 3D akcí, musím vás upozornit na několik důležitých věcí:

- Kontrole jednotlivých stránek a sekcí jsem v posledních dnech věnoval několik hodin a všechno důležité by mělo fungovat. Pakliže narazíte na nějaké zásadní nesrovnalosti, informujte mne prosím a udělám vše pro to, abych je napravil. Některé stránky a celé sekce se však bohužel nezachovaly.

- Vzhledem ke stáří stránky je velká část externích linků na stránky či konkrétní soubory nefunkčních. Řadu z nich lze (například přes Google nebo různé FTP vyhledávače) dohledat na jiných adresách, ale bohužel nemohu věnovat čas kontrolování všech jednotlivých odkazů, kterých je v celém archivu jistě několik tisíc.

- E-mailová adresa na autora (bludr@quake.cz), která je v archivu zmiňovaná téměř na každém druhém řádku, již není platná (resp. možná je, ale pro obrovské množství spamů jsem jí už dávno přestal používat). Chcete-li mne kontaktovat, učiňte tak na níže uvedeném e-mailu.

- Vezměte prosím na vědomí stáří serveru. Začal jsem jej psát ve svých 19-ti letech a protože nejsem žádný Kundera, je to zejména na úvodních textech docela znát. Mějte proto pochopení. V rámci zachování autenticity jsem nic neměnil a neopravoval jsem žádné gramatické, stylistické ani faktické chyby.

- Pakliže budete chtít archiv Quake-CZ linkovat na svých stránkách, učiňte tam prosím na tuto úvodní informativní stránku. Myslím, že je z výše uvedených důvodů vhodné dát určité věci do souvislostí a přímý link přímo na archiv nebo na jakoukoliv stránku Quake-CZ by mohl způsobit nejasnosti.

Jan “Bludr” Modrák
jan@modrak.cz
28. prosince 2004


The End


Vážení pravidelní čtenáři, náhodní návštěvníci, přátelé,

po třech a půl letech jsem se rozhodl ukončit existenci Quake-CZ. Když jsem jí 1. prosince roku 1996 přivedl na svět, chtěl jsem zaplnit jednu z mnoha mezer na českém internetu, poskytnout informační zdroj pro těch několik nadšenců, kteří se tehdy dali spočítat na prstech u rukou a především se trochu pobavit a realizovat. Ani v nejmenším jsem netušil, že se mi podaří vytvořit server s mnoha megabajty textu, který v době jeho největší slávy četlo přes pět stovek lidí denně a pro jehož aktualizaci budu každý den utíkat z práce domů a věnovat mu veškerý svůj volný čas. Po třech letech existence a půl ročním trvání ostudné klinické smrti přišel čas bilancovat a po zralé úvaze se rozhodnout k radikálnímu řešení.

Důvod? Na místě, kde kdysi zela obrovská mezera se nyní tlačí celá řada relativně kvalitních stránek, které více než uspokojí stovky nadšenců 3D akčního žánru. A především - tam kde jsem před lety viděl zábavu a absolutní realizaci se dnes v lepším případě krčí jeden z mnoha koníčků. Vzpomínám si jak jsem před osmi lety po dni stráveném u počítače zalehl do postele a přemýšlel jak prázdný by byl můj život bez her. Vzpomínám si na reálný strach ze ztráty bezbřehého zájmu o ně. Ten čas přišel a já neumírám vyčerpáním, ale poznávám i mnohé další, dnes často příjemnější, stránky života, kterými jsem dříve opovrhoval, nebo je užíval po malých douškách. A když už si při všem tom zaneprázdnění prací a zmíněnými požitky najdu čas na hry, raději jej (pro vás určitě naprosto nepochopitelně) věnuji hraní na konzolích, které mne v poslední době uspokojuje daleko více.

A tak když přišel mail “Tady chcíp pes. Zabal to když na to nemáš!”, došlo mi, že to je rada nad zlato. Balím to. Rád bych na tomto místě poděkoval všem, kteří se kdy podíleli na tvorbě Quake-CZ a samozřejmě i těm kteří tuto stránku kdy četli. Nerad bych jmenovitě uváděl všechny, kterých si vážím - nechtěl bych na někoho zapomenout, ale dvě výjimky přesto udělám. Děkuji společnosti Internext 2000 za to, jak nezištně se postavila k provozování tohoto serveru a jak perfektní podporu mi poskytovala a děkuji klanu NecroRaisers a především jejímu činnému vedení za neúnavný a nenapodobitelný “tah na bránu”, kterému se ani po letech nepřestávám divit a před kterým nezbývá než smeknout. Quake scéna jim vděčí za hodně a není tu nikdo, kdo by si zasloužil větší respekt.

A co dál? Mám i pár dobrých zpráv - server nebude zrušen. Kliknete-li na odkaz pod tímto textem, dostanete se na běžnou úvodní stránku, odkud se můžete dostat dál na řadu (snad) zajímavých článků, které jsem nashromáždil za ony více než tři roky. Jediné co končí je aktualizace. Klanu NecroRaisers jsem předal všechna přístupová hesla a je na nich kam se bude tato stránka ubírat - kdo ví, možná se dočkáte ambiciózního webu, který hravě spolkne "mou" Q-CZ. Při jejich drajvu bych se tomu ani moc nedivil. Jedinou mojí podmínkou bylo zachování systému host stránek a tak máte-li stránku na tomto server nemusíte mít ani nejmenší obavy o její budoucnost. Právě naopak - všichni kdo mne v tomto směruv posledních týdnech žádali  o pomoc, se budou moci v nejbližší době s důvěrou obrátit na nového správce a najít na quake.cz nový domov.

To je vše co jsem měl na srdci. Na závěr si Vám dovoluji popřát tisíce báječných fragů a miliony naplno prožitých vteřin, ať už to znamená cokoliv.

Jan “Bludr” Modrák
17. července 2000

HLAVNÍ STRÁNKA