Wolfenstein 3D je hra vytvořená firmou id Software a vydaná společností Apogee 5. května 1992. Ihned se rozšířila po celém světě a zakrátko si získala srdce snad všech hráčů na celém světě. Ani dnes, po téměř 5ti letech "života", si rozhodně nezaslouží uvrhnout v zapomnění a to je hlavní důvod, proč jsem e rozhodl jí věnovat podstatnou část své Quake stránky.

Věřím, že si jen děláte legraci a nebo mne zkoušíte, co o Wolfensteinu vlastně vím :-). Pro případ, že si jen chcete osvěžit pamět připomenu základní myšlenku: v Evropě zuří II. světová válka. Jako William "B.J." Blazkowicz, jeden z nejzkušenějších rozvědčíků tajné služby spojeneckých vojsk, jste pověřeni velmi významným úkolem. Podle neověřených zpráv provádějí nacisté v podzemí pevnosti "Castle Hollehammer" významné pokusy. Rozkaz zní: získat materiály o pokusech s krycím názvem "Operation Eisenfaust". Naneštěstí jste byli odhaleni a deportováni do podzemní věznice pevnosti "Castle Wolfenstein", odkud je nesmírně těžké uprchnout. Ale jednoho dne se Vám s nezbytnou dávnkou štěstí zdaří přemoci stráž. Máte svůj nůž, strážníkovu pistoli a pár nábojů. Je snad třeba říci něco více ...

Wolfenstein je první shareware hra, která byla ve své době kvalitativně srovnatelná s komerčními tituly. A nejen to, ona je téměř všechny převyšovala a, jak jsme se mohli později přesvědčit, měla zásadní vliv na budoucnost počítačových her. Wolf je rozdělěn celkem do šesti epizod. První je zdarma k dispozici na Internetu (nahrát si jí můžete třeba zde). Ostatních pět si můžete za nijak drastickou sumu zakoupit přímo od Apogee (případně jejich českého oficiálního zástupce, firmu Jimaz). Každá z těchto epizod obsahuje 10 úrovní plných složitých bludišť, několika druhů fašistických nepřátel a také nejrůznějších předmětů. Hra je to vyloženě oddychová, vyjma orientace, která se hodí nepotřebujete mozek ani jednou po celou dobu hraní. Pro svůj námět si získala celou řadu odpůrců (a to dokonce i mezi ochránci zvířat), včetně zákazu prodeje v Německu.

Celá hra je jaksi obestřena několika tajemstvími a asi vás překvapí, že některé části případu jsou sktuečně pravdivé. tak například "B.J." Blazkowicz je skutečnou osobou. William Joseph Blazkowicz se narodil 14. dubna 1911 polským imigrantům. Opravdu se stal špičkovým špiónem a získal několik hrdinských ocenění (mj. také jakousi medaili za statečnost "B.J." podle které později získal přezdívku). Po II. světové válce se oženil a jeho syn se stal lokální televizní hvězdou v Milwaukee. Z pochopitelných důvodů si dal umělecké jméno "Blaze". Jeho syn dostal jméno Billy - a to už jsme u jiné hry, Billy Blaze je jméno hrdiny z Commander Keena. id Software si navíc myšlenku pro vytvoření této hry vzali ze hry Castle Wolfenstein na platformě AppleII (hra vyšla i na C64). Původní hra, světě div se, měla stejný námět jako její slavnější kopie a id Software dokonce zaplatili slušné peníze za copyright.

Mám tu několik statistických údajů dokazujících obrovskou popularitu a úspěch Wolfensteina. Podle střízlivých odhadů si sharewarovou část hrey stáhlo z Internetu a BBSek po celém světě 5 miliónů lidí. Téměř 300 tisíc z nich si oficiálně zakoupilo plnou verzi a minimálně stejný počet ji získal nějakou pokoutní cestou. Wolf získal několik desítek ocenění jako "Volba veřejnosti roku 1993", "Nejlepší zábavní produkt 1993", "Nejlepší inovace 1993", "Jedna z 8 nejpřínosnějších her historie" (PC Gamer), "Nejlepší Arcade/Action hra" (Software Publishers Association "Codie" Award), "Nejlepší akční hra" (Compute magazine), "Nejpopulárnější hra" (PC World - čtenářská anketa), "Nejlepší akční hra" (Video Games & Computer Entertainment magazine), "Největší inovace" (Video Games & Computer Entertainment magazine), "Volba redakce" (Shareware Magazine) atd.

Vzhledem k úspěchu bylo jen otázkou času, kdy se objeví přímé pokračování Wolfensteina. Stalo se tak v září 1992, kdy společnost SoftDisk (ano čtete dobře, Apogee už s tím neměla nic společného) vydala hru Spear of Destiny. Engine a základní vzhled je prakticky totižný s Wolfensteinem, jen se setkáme s novými texturami, objekty i nepřáteli. Spear of Destiny však bohužel nebyla vydána jako shareware, pouze je k dispozici  krátké demo s dvěmi úrovněmi. Celkem hra obsahuje 20 levelů s ještě rozsáhlejšími a složitějšími bludištěmi než Wolfenstein. Ani to však není vše, i když co do oficiálních titulů jsme skončili. Nějaká chytrá hlavička totiž vyvinula editor úrovní, který sice nedosáhl takové popularit, jako později Doom-editory, ale několik desítek úrovní k dispozici je. Někteří fanoušci šli dál a vytvořili graficky upravené verze s Pac-manem, Marylin Monroe, Street Fighterem apod. Tým WolfAddict šel ještě dále a dodnes tvoří datadisky s různými náměty. Na PC existuje sice jen jeden, ale stojí za to - jmenuje se Astrostein a přenesete se v něm do roku 2043 na fašistickou vesmírnou loď. V polovině roku 1994, tedy v době, kdy byl na světe i Doom, ještě FormGen vydal dva datadisky k Spear of Destiny s názvy "Mission 2: Return to Danger" a "Mission 3: Ultimate Challenge". S nimi však již id Software neměly nic společného a podle toho také vypadali. id Software v té době udělali VELMI galantní gesto a veřejnosti dali k dispozici zdrojový kód hry, který začátečníkům velmi pomohl rozvíjet jejich schopnosti. tento čin je velmi ojedinělý a zaslouží si obdiv. Na konec se ještě zmíním o jedné zajímavosti: Apogee původně pracovali na hře s názvem "Wolfenstein 3D: Part II", ale z neznámých důvodu její titul změnili a hra vyšla jako "Rise of the Triad".

- stisknete-li při spuštění hry klávesu "M", objeví se obrazovka s volbou hudby, tedy jakýsi "Jukebox".

- zákaznický cheat "I"+"L"+"M" je všeobecně známý (přidá klíče, střelivo, zbraně a energii, naopak vynuluje score), zkuste však stisknout kombinaci "B"+"A"+"T". Ukáže se hláška, dotazující se na to, proč se snažíte podvádět. Tento cheat byl totiž použit v dřívější hře id Software, Comander Keenu.

- každá z epizod má jeden tajný level, do kterého se dostanete poněkud obtížněji, většinou přes tajnou zeď apod. Všechny tyto úrovně jsou buď přeplněny zlatem a poklady, nebo naopak přetékají nepřáteli a jsou téměř nehratelné. Tajná úroveň třetí epizody však simuluje 3D vzhled pac-mana. Klasicky probíháte zdmi, sbíráte zlato, které nahradilo originální žluté kuličky a ohrožují vás duchové.

- dodnes si všichni vzpomínáme na "pokřiky", kterými nás častovali všichni fašističtí nepřátelé. Byla to jedna z prvních (možná úplně první?) her, kde se tyto digitalizované samply objevily. Byly však trochu nekvalitní, a tak se ne vždy dalo poznat, co vlastně ten "skopčák" řve :-). Zde je seznam ...

 jméno nepřítele  pokřik když slyší výstřel nebo vidí hráče  pokřik když umírá 
 stráž "Achtung"  nereprodukovatelné
 modrá SS stráž  "Schutzstaffel" "Mein Leben"
bílý plukovník "Spion" "Nein so was"
 Hans HugeBlue Guard (E1) "Guten Tag" "Mutti"
Dr. Schabbs (E2) "Oohahahaha"  "Mein Gott in Himmel" 
Hitlerův duch "Toter hund" "Hahahahaha"
Adolf Hitler (E3) "Die, Alied Schweinehund" "Eva, auf viedersehn"
Otto Giftmacher (E4) "Eine kleine Amerikaner" "Donnerwetter"
Greta Grosse (E5) "Kein Durchgang" "Mein Busen"
General Fettgesicht (E6) "Erlauben sie, bitte" "Rosenknospe"


- ve 3. a 6. epizodě je v některých úrovních slyšet hudba, v jejímž pozadí "pípá" morseovka. Hlásí: "TO BIG BAD WOLF DE LITTLE RED RIDING HOOD ELIMINATE HITLER IMPERATIVE   COMPLETE MISSION WITHIN 24 HOURS OUT"("de" znamená v morseově žargonu "from")

- málokdo ví, že v případě velkého oslabení (přesněji řečeno pokud energie klesne pod 11%) existuje možnost pití krve. Pokud tedy najdete na zemi louži krve, můžete si vylepšit zdraví.

OK, pro ten případ jsem připravil pár odkazů na zajímavé stránky věnované Wolfensteinu-3D. Mnohem častěji se na Internetu objevují stránky fanoušků Wolfa, kteří vlastní počítače řady Mac. Je to proto, že Wolfenstein na této platformě vyšel o dost později a vypadal o dost lépe. Všechny následující stránky by měli být věnovány PC-verzi...

- oficiální ftp archiv Wolfensteina najdete na ftp://ftp.cc.umanitoba.ca/pub/wolf3d/. Je zde připraveno k downloadu několik desítek zajímavých souborů od sharewarové epizody Wolfa přes editory a novou grafiku až po nové úrovně.

- Ryan´s Wolfenstein 3D PC page je jednou z mála PC specializovaných wolf-stránek. Bohužel na ní je jen velmi málo ninformací.

- Castle Wolfenstein je stránka věnovaná předchůdci Wolfa, tedy hra, ze které si vzala společnost id Software příběh a základní rys.

- id Software má na svém serveru také stručnou zmínku o Wolfensteinu. Najdete jí zde.

- Zdrojový kód si můžete nahrát na této stránce. Obsahuje několik formátů a také přiložený komentář Johna Carmacka.

- Lon Matero´s Apogee page je stránka věnovaná vše současným, minulým i budoucím hrám firmy Apogee, takže i Wolfensteinu.

- líbí se Vám hudba z Wolfensteina ?? Pak si nahrajte některé .midy ze stránky Bobbyho Prince, autora hudby k Doomu, Duke3D a Wolfensteinu 3D.