Jan Modrák: Osobní deník (nejen) o videohrách

<< 10 / 2009 >>
T Po Út St Čt So Ne
1       1 2 3 4
2 5 6 7 8 9 10 11
3 12 13 14 15 16 17 18
4 19 20 21 22 23 24 25
5 26 27 28 29 30 31  


Konzole | Čtvrtek 01.10.2009, 23:56

PSPgo: ano nebo ne?

Poněkud netradičně souběžně na celém světě dnes vstoupila do prodeje nová verze PSP. Za "prémiovou" cenu 6490 korun (na českých webshopech o zhruba dvě stovky méně, objednávkou ze zámoří ušetříte minimálně další tisícikorunu), s novou aktivitou v podobě malých her Minis a s tím souvisejícím inovovaným konceptem online obchodu. A to už leckterému handheldovému hráči stojí za úvahu, zda nepřejít na nový model, nebo zda konečně po letech odolávání po PSP nesáhnout. Inu, ani tentokrát rozhodování nebude snadné...

Mám PSPgo v rukou teprve nějakých 24 hodin, takže dojmy berte s lehkým odstupem, obzvláště když mám souhrně jen zhruba dvouhodinovou praktickou zkušenost s iPhone, který je aktuálně pro PSP možná větším konkurentem než Nintendo DS. PSPgo jsem si jaksepatří osahal už v Kolíně na GamesComu, tam ale bylo "pod zámkem", takže člověk nemohl ocenit možná největší výhodu nového modelu - nízkou hmotnost, která ho spolu s osekanými rozměry konečně řadí na úroveň mobilních telefonů, včetně iPhone. Na rozdíl od něj má ovšem tlačítka. Osobně mě iPhone hodně láká kvůli hrám a aplikacím a patrně si ho pořídím, jakmile narazím na přijatelnou cenu (srovnání cen vázaných na dvouletou smlouvu v USA a ČR mi připadá nehorázné), mám však velké obavy o ovládání některých druhů her, které se bez tlačítek prostě neobejdou. A to, co PSPgo ztrácí obyčejnou "nedotekovou" obrazovkou, naopak získává klasickými tlačítky.

Proti PSP zůstal jejich počet pochopitelně nezměněný (čtyři funkční tlačítka, dvě postranní, D-pad a analogová páčka), určité obavy naopak vzbuzovalo jejich umístění. Jak už jsem psal dříve, měl jsem strach hlavně z analogové páčky, která je umístěná až příliš daleko od kraje, tady je ale všechno v naprostém pořádku a nemám s ovládáním nejmenší problém. Horší je to s oběma postranními tlačítky, jednak trochu schovanými za vysunutým displejem, jednak pro člověka zvyklého na běžný PSP model umístěnými blízko u sebe. U her, kde se L a R používá neustále (typicky např. závodní hry, kde fungují jako plyn a brzda) je to trochu nešikovné, ale rozhodně nic, na co by se nedalo zvyknout. Ostatně, když si mám vybrat mezi ergonomií a kompaktností, volím spíše menší rozměry, za cenu jistých kompromisů v pohodlném ovládání.

PSPgo se mi tedy zamlouvá a výhrady k designu a technickému zpracování nemám. Vlastně jsem naopak docela nadšený, třeba i z podpory Bluetooth (bezdrátová sluchátka atd.) a dalších "maličkostí". Na internetu se hodně hovoří o "podrazu" v podobě nekompatibility UMD her (resp. původním náznakům nabídnout majitelům UMD disků digitální verzi) a příslušenství (kabely, kamerka a další serepetičky ze starších modelů do PSPgo nezapojíte), ale i to vidím s určitým odstupem. Předně, hry koupené na starou PSP mám odehrané a kdybych se k nim chtěl někdy znovu vrátit, mohu oprášit starý model - chtít bezplatný "převod" je trochu naivní. Podobné je to s příslušenstvím, i když mě samozřejmě mrzí, že nová PSPgo pracuje s menšími kartami Memory Stick Micro a své před lety draze zaplacené karty Memory Stick Duo tam nenacpu - naštěstí jsou levná, nemluvě o zabudované 16 GB paměti, která by měla ve většině případů stačit. Nejvíc mě tak štve nevyměnitelná baterie - na dlouhé mezikontinentální lety jsem potřeboval jednu náhradní, tady nezbyde než si koupit nějakou third-party externí baterii.

Zásadní otázka nakonec zní: je PSPgo natolik dobré, že stojí za těch 6500 korun, byť už vlastníte starší model PSP? Rozhodně ne, cena je opravdu lehce přepálená, vždyť jen o trochu víc stojí PS3! Za úvahu ovšem PSPgo stojí, pokud žádné PSP nemáte, nemáte ani iPhone a vlastně už po nějakém tom handheldu s dobrými hrami po očku pokukujete. Za ta léta na PSP vznikla spousta fantastických her, které si dnes můžete jednoduše koupit za pár šupů přes internet a při vší úctě k iPhonu, hry jako Killzone Liberation, Daxter, Resistance Retribution, God of War případně oba díly GTA Stories Apple ještě nemá, o PSone hitech jako je Metal Gear Solid nebo Final Fantasy VII nemluvě. Ale to už je otázka software a tomu se budu věnovat v příštím příspěvku, třeba už zítra.


Celý článek  |